Bezpieczeństwo dziecka w Internecie

Młodym ludziom trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu. Około 30% nastolatków pozostaje online cały czas niezależnie od miejsca pobytu, a 93,4% codziennie korzysta z internetu w domu (badania Nastolatki 3.0 – NASK, 2016) (podaję za: http://www.dzieckowsieci.pl)

Dzieci zatem siłą rzeczy (przypadkowo lub celowo) trafiają na strony, które zawierają szkodliwe materiały takie jak: treści prezentujące przemoc i okrucieństwo, promujące zachowania autodestrukcyjne (np.samookaleczenia), nawołujące do wrogości, nienawiści czy wreszcie treści pornograficzne.

Wszystkim rodzicom, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tym, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń polecam stronę:

www.dzieckowsieci.pl – strona kampanii „Chroń dziecko w sieci„, która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie.

Projekt realizowany jest przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz Fundację Orange w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Producentem programu jest firma PlikCenter.

Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” udostępnia dla rodziców narzędzia ułatwiające zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w Internecie m.in.:

Best – Katalog Bezpiecznych Stron, przyjaznych dzieciom

 link:

https://sieciaki.pl/best

 

Strony poddawane są ocenie i certyfikacji przez administratorów serwisu Sieciaki.pl. 

Po pozytywnej weryfikacji otrzymują Certyfikat Bezpiecznej Strony BeSt i trafiają do zasobów Katalogu. O tym, że dana witryna trafiła do Katalogu, świadczy obecność w widocznym miejscu bannera Certyfikatu Bezpiecznej Strony BeSt.

Katalog podzielono tematycznie, grupując strony pod względem ich zawartości. Znajdują się tutaj serwisy poświęcone zarówno nowościom filmowym dla dzieci, jak i grom komputerowym, edukacji czy turystyce. Liczba stron stale się powiększa, obecnie katalog liczy kilkaset pozycji.

Na bazie Katalogu działa Przeglądarka stron dla dzieci – BeSt.

Zachęcamy rodziców i opiekunów do korzystania z bezpiecznej przeglądarki BeSt, dzięki której dziecko będzie miało dostęp jedynie do stron z katalogu BeSt, tj. wyłącznie dla dzieci. Podstawową funkcją programu jest blokada wejść na strony potencjalnie niebezpieczne.

BeSt jest bezpłatną przeglądarką bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Link do programu Best:

https://sieciaki.pl/dla-rodzicow-i-nauczycieli/katalog-bezpiecznych-stron

Program należy pobrać ze strony, zapisać na dysku twardym komputera. Następnie należy uruchomić proces instalacji, który po ok. minucie zakończy się zainstalowaniem przeglądarki stron dla dzieci BeSt na komputerze. Podczas instalacji opiekun zostanie poproszony o podanie adresu e-mail, na który zostanie wysłane hasło w przypadku jego utraty.*

 

* http://www.dzieckowsieci.pl