Pomoc w nauce i nauczaniu – linki dla uczniów, nauczycieli i rodziców

Strony zawierające większość lektur szkolnych. Użytkownicy mogą bezpłatnie pobierać książki zarówno na swój komputer, jak też czytnik e-book, czy komórkę.
https://wolnelektury.pl
https://literat.ug.edu.pl
https://lektury.gov.pl
http://chmuraczytania.pl/catalog.php


Polska-Poezja. pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
https://polska-poezja.pl/lista-wierszy

Akademia lektur.
Kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych.
https://www.youtube.com/user/akademialektur/videos

Polski na 5-tkę to profesjonalnie omówione obowiązkowe lektury szkolne.
https://www.polskina5.p

Pisu – pisu
Platforma, na której można ćwiczyć naukę pisania na klawiaturze, ortografię, gramatykę, uczestniczyć w słownych zabawach i przypomnieć sobie lektury.
https://pisupisu.pl

Dyktanda
Serwis pozwalający na sprawdzenie swoich umiejętności ortograficznych. Po ukończeniu zadania otrzymasz informację zwrotną.
https://dyktanda.online/app/

Ortografka
Serwis z grami słownymi o zasadach pisowni. Zawiera oryginalne testy ortograficzne, ćwiczenia i dyktanda z języka polskiego.
http:// http://www.ortografka.pl

Zabawy z ortografią – klasy I – VI. 
Dyktanda online to doskonały sposób nauki połączony z zabawą. Dzięki nim możesz sprawdzić swoje umiejętności praktycznego stosowania zasad pisowni. Zagraj w zgadywanki ortograficzne, sprawdź swoje umiejętności podczas rozwiązywania testów, utrwal podstawowe zasady pisowni.
https://www.dyktanda.net

Wiedza z Wami podstawówka
Kanał w serwisie YouTube prezentujący treści  z języka polskiego w oparciu o podstawę programową, obowiązującą uczniów klas siódmych i ósmych oraz omówienie lektur szkolnych.
https://www.youtube.com/channel/UCJYqyi1HrPZ0B8X0R_xbJew/videos

„Wiedza z wami podstawówka” – egzamin ósmoklasisty 
Filmiki tutaj publikowane mają na celu powtórzenie wiedzy z lekcji, jej rozszerzenie oraz przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.
https://www.youtube.com/channel/UCJYqyi1HrPZ0B8X0R_xbJew

Matematyka
Pi stacja to darmowe wideolekcje z matematyki
https://pistacja.tv

Gry matematyczne –  kilkaset różnorodnych gier, które podzielone zostały na różne działy. Zakres tematyczny ćwiczeń obejmuje przede wszystkim zagadnienia ze szkoły podstawowej. Klasy 1-8.
https://szaloneliczby.pl/gry-matematyczne

Nauka Tabliczki Mnożenia – aplikacja do doskonalenia umiejętności mnożenia
https://matematyka.wiki/app/tabliczka-mnozenia/

Medialna nauka
Materiały edukacyjne z matematyki dla uczniów szkoły podstawowej: ćwiczenia, karty pracy, quizy i gry.
https://www.medianauka.pl/matematyka-klasa-1

 Matematyka od klasy I do VIII
Zadania do rozwiązywania online podczas nauki przez zabawę. Narzędzie jest idealne do powtórek przed sprawdzianami, samodzielnego nadrabiania zaległości i pogłębiania wiedzy
https://www.matzoo.pl

Aplikacja Teacher
Narzędzie przydatne nauczycielom różnych przedmiotów. Tu nauczyciel może tworzyć różne pomoce dydaktyczne, korzystając z dostępnych generatorów: krzyżówek, wykreślanek, testów wyboru, historyjek, ćwiczeń ortograficznych. Każdą pomoc można zapisać, opublikować, uzyskać do niej link, pobrać w postaci dokumentu PDF do wydruku. 
https://progmar.net.pl/szkola/

Quizizz
Program do przygotowywania quizów, sprawdzania zdobytej wiedzy i bieżącej analizy uzyskanych efektów. Quizizz pozwala na skorzystanie z bogatej bazy testów przygotowanych przez innych nauczycieli oraz na ułożenie własnych.
http:// https://quizizz.com

eKreda.pl
To narzędzie dla nauczycieli pozwala na tworzenie różnorodnych ćwiczeń interaktywnych, m. in.: puzzle, łączenie odpowiedzi, wypełnianie pól, zadania typu „przeciągnij i upuść”, układanie odpowiedzi we właściwej kolejności, krzyżówki i wiele innych. Posiada bogate repozytorium zasobów i lekcji – do wykorzystania i modyfikacji za darmo. Wszystkie stworzone materiały można uruchomić na tablicach multimedialnych, tabletach, komputerach stacjonarnych i laptopach oraz smartfonach (niezależnie od systemu operacyjnego).
https://www.minstructor.pl

Nella mała reporterka – filmy z różnych stron świata.
https://vod.tvp.pl/website/nela-mala-reporterka,13364434

Mapy świata – różne rodzaje map dla poszczególnych krajów, kontynentów oraz całego świata.
https://www.mapaswiata.pl

Gry geograficzne – graj i poznawaj świat.
https://www.gry-geograficzne.pl/?fbclid=IwAR1-j4xt_5uUFnVHzT0ZWjbAX2OBQwwqJdtbpD_4BIKslWY-aceQWKQ_cPQ

Chemia według Pana Belfra – filmy – wideolekcje.
https://www.youtube.com/channel/UCfYPjDbhT01HYwvCIC29tVg

Mapa karier
link: https://mapakarier.org
Interaktywne i darmowe narzędzie doradztwa zawodowego w szkole. Można z niego korzystać bez konieczności rejestracji i logowania się. Mapa karier dostępna jest w dwóch wersjach: Miasto Zawodów jest przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz Ścieżki Kariery – dla starszych dzieci i młodzieży.

Mały malarz
Darmowy polski program do malowania dla dzieci. http://www.naukadladzieci.net/programy/4-maly-malarz

Photo Story 3 dla Windows
link:https://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=11132
Prosty, darmowy programem umożliwiający tworzenie filmów zbudowanych z sekwencji zdjęć.

Stroje regionalne i narodowe.
Znajdziesz tu barwne prezentacje polskich strojów regionalnych i narodowych, interaktywne gry i zabawy, a także materiały pdf do pobrania i wydrukowania.
https://polalech.pl/?fbclid=IwAR2Ax3pU2i-4KuLyaHoU2njjT6XWYaC8ZI0nWQA_XCjbTAbmcw3v9Vjka1M

Polska tradycja.
Historia, legendy, kuchnia, pieśni, stroje, folklor – wszystko o Polsce.
https://www.polskatradycja.pl

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach. link: https://open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube. Link: http://audio-bajki.pl

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube. Link: https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania. Link: https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

Listy z krainy snów to strona z wierszami, opowiadaniami, piosenkami.
http://wiersze.co

Biblioteka cyfrowa Polona.
https://polona.pl
POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.

Staropolska
http://staropolska.pl
STAROPOLSKA to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa (ŚREDNIOWIECZE – RENESANS – BAROK) oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy.

Zbiory polskich instytucji kultury on-line.
 https://fbc.pionier.net.pl
Federacja Bibliotek Cyfrowych – polski serwis internetowy założony w 2007, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.


Projekt Guttenberg
to biblioteka ponad 60 000 darmowych e-booków
https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.gutenberg.org/&prev=search