Koło redakcyjne

Redakcja szkolnej gazety

Materiał archiwalny


Gazeta szkolna SP 1 jest publikowana na portalu „Junior media”

http://www.juniormedia.pl/

w zakładce:  junior gazety http://www.juniormedia.pl/junior-gazety wyszukajcie naszą gazetkę: „Kurier Jedynki”  i przeczytajcie. Zapraszamy do lektury – wiele informacji z życia szkoły i ciekawe konkursy!

 Skład redakcji w roku szkolnym 2017/2018: 

Alicja Tokarczyk, Natalia Peikert, Kuba Muras, Kuba Bobrek, Martyna Mazur, Ania Piorko, Ania Sadowska

Opiekun:

Mirela Kluczniok

O nas..

Nasza redakcja bierze udział w edukacyjnym projekcie dzienników regionalnych Polska Press Grupy*. Jest budowana na makietach dzienników regionalnych, dzięki temu ma podobny układ kolumn i czcionkę. Na zajęciach uczymy się jak być nowoczesnym dziennikarzem i jak tworzyć nowe media.

* Dzienniki Polska Press Grupy: Dziennik Polski, Echo Dnia, Express Ilustrowany, Gazeta Codzienna Nowiny, Gazeta Lubuska, Gazeta Pomorska, Gazeta Współczesna, Głos Dziennik Pomorza, Kurier Poranny, Polska Dziennik Bałtycki, Polska Dziennik Łódzki, Polska Dziennik Zachodni, Polska Gazeta Krakowska, Polska Gazeta Wrocławska, Polska Głos Wielkopolski, Polska Kurier Lubelsk, Polska Metropolia Warszawska, Nowa Trybuna Opolska.

   

Podejmujemy wyzwania, poznajemy świat technologii i wygrywamy nagrody!

W ramach Junior Media innowacyjnego, edukacyjnego projektu dzienników regionalnych Grupy Polska Press nasza szkolna redakcja „Kuriera Jedynki” wzięła udział w konkursie na najciekawszy reportaż interaktywny, organizowany przez #juniorlab.  To nowe wyzwanie w projekcie Junior Media! Nasza redakcja przygotowała materiał o starym  leszczyńskim cmentarzu.
Wśród nadesłanych z całej Polski prac nasz materiał okazał się być najlepszym – zdobyliśmy I miejsce, wygrywając dla redakcji komputer monitor i sporo gadżetów.

  #1 MIEJSCE Najciekawszym reportażem interaktywnym jest materiał przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Leszczynach, redakcja „Kurier Jedynki:” „Spotkanie z duchami  czy zapomnianą historią? Tajemnice starego cmentarza w Leszczynach.”

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Czerwionce-Leszczynach.

Dyplom


Tak oceniło naszą pracę jury (Karol Gruszka – redaktor serwisów dziennikzachodni.pl i slask.naszemiasto.pl, Jarosław Jabłoński – redaktor naczelny „Gazety Współczesnej” i „Kuriera Porannego”):

Jak to mówią w profesjonalnych redakcjach: Tematy leżą na ulicy. Wystarczy się schylić, by znaleźć coś ciekawego, intrygującego, odkrywczego. W przypadku redakcji „Kuriera Jedynki” wystarczyło wyjrzeć przez szkolne okno i zobaczyć cmentarz. Często się zdarza, że nie widzimy tego co najbliżej nas. Cmentarz stał się osią opowiadanej historii. Udało się młodzieży przez tę soczewkę interesująco pokazać historię niewielkiej miejscowości. Bogata faktografia, wart pochwał język wypowiedzi dziennikarskiej i całkiem udana narracja filmowa. Całość tworzy spójny, przemyślany reportaż (opisy scenerii, refleksyjność, snucie opowieści), pokazujący społeczność kupioną wokół swojej przeszłości, walczącą o własną tożsamość i tolerancję poprzez akceptację swoich polsko-niemieckich korzeni, ale też zderzenie starego z nowym. Warto podkreślić staranność w przygotowywaniu materiału, autentyczne zainteresowanie młodych dziennikarzy i emocje, które udzielają się odbiorcy – tak ocenia pracę laureatów I miejsca Jarosław Jabłoński, redaktor naczelnym „Gazety Współczesnej” i „Kuriera Porannego”

 Więcej znajdziecie na stronie: http://www.juniormedia.pl/juniorlab/wyniki-2-wyzwanie-reportaz-interaktywny

Kolejnym wyróżnieniem było III miejsce  w ogólnopolskim konkursie młodych dziennikarzy na stworzenie materiału dziennikarskiego o tym, jak rozumiemy zaangażowanie. 
My stworzyliśmy reportaż interaktywny o Stowarzyszeniu Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”. (link: https://atavist-2my14tp.atavist.com/stranicy-leszczyskich-z…)
Wygraliśmy dla redakcji dyktafon Olympus VN-741PC, zaś każdy junior-dziennikarz otrzymał gadżety Junior Media.

Na naszych zajęciach nie tylko piszemy i redagujemy artykuły. Stworzyliśmy też filmik – bajkę o kasztanowych tancerzach, których jesienna zabawa została niespodziewanie przerwana. Filmik wykonaliśmy w technice animacji poklatkowej, czyli animacji składającej się z fotografii, wykonanych klatka po klatce – każde kolejne zdjęcie zawiera zmianę, małą ale widoczną. Całość zmontowaliśmy korzystając z darmowego programu Windows Movie Maker.
Zachęcamy do tworzenia własnych filmików – to wspaniała zabawa – idealna na długie jesienne wieczory!

Link do filmiku:

https://pl-pl.facebook.com/1311996172146202/videos/1587946104551206/

Praca przy tworzeniu wyglądała tak:

        

Jak to się stało, że moje miasto ma tak na imię?

Propozycja Alicji Tokarczyk z klasy VIa. Krótki filmik wykonany w technice animacji poklatkowej:

Link:

https://pl-pl.facebook.com/1311996172146202/videos/1603212696357880/

W roku szkolnym 2016/2017 w ogólnopolskim rankingu gazetek szkolnych zajęliśmy 9 miejsce i nasi młodzi dziennikarze w nagrodę wyjechali  w czasie wakacji na Letnią szkołę Dziennikarstwa do Uniejowa! 

Znajdźcie na zdjęciu Alicję i Natalię!